Milyen színű nyuszit szeretnék? - III
Következzen a "B" lókusz
Ez a második "fiók" a nyuszi génkészletében szerencsére sokkal könnyebben megérthető, mint az első. A "B" (black) gén azért felelős, hogy a nyusziban a fekete szín mennyire jelenhet meg.
Miután behatároltunk egy nyuszit az "A" géncsoport alapján, megpróbálhatjuk meghatározni a "B" gén alapján is. Ehhez csupán egy egyszerű kérdést kell feltennünk - "BLACK or brown? " Vagyis, a nyuszi vagy fekete alapú, vagy barna alapú (a barna másnéven csokoládé, vagy Magyarországon pl havanna a szín neve) Ebben a géncsoportban ez a 2 géntípus található :
"B" - fekete alapú nyuszi(hideg árnyalat - fekete, kék)
"b" - barna alapú nyuszi (meleg árnyalat- barna, lila)
Lehet bármilyen tiri-tarka is egy nyuszi, akkor is behatárolható ebbe a két kategóriába. Vagyis, hallgassunk nyugodtan a szemünkre ! látunk-e benne "meleg", barnás elszíneződést, vagy nem (vigyázat! A vidra nyuszik bézses orra, álla, hasa ne tévesszen meg, a vidra minta az "A" lókuszban dől el, ahogyan legutóbb megbeszéltük, ettől még ha a nyuszink kék, ő bizony "B", vagyis kék vidra)
3 féle kombinációban létezhet a gén:
- BB - fekete, vagy kék típusú nyuszi, ilyennek néz ki, és az utódainak is ezt örökíti.
- Bb - szintén fekete vagy kék típusú nyuszinak látszik, de az utóda már lehet barna típusú is (csakis akkor, ha majd a másik szülőjétől is a " b" gént kapja)
- bb - barna/csokoládé/havanna alapú nyuszi, így néz ki és az utódainak is csak ezt tudja örökíteni.
A "B" lókusz egyébként mondhatni együttműködik a "D" lókusszal, amikor a nyuszi alapszínének meghatározásáról van szó, mert ketten együtt sorolják be a nyuszit a 4 alapszín valamelyikébe, és kettejük kombinációja dönti el, hogy a nyuszi fekete, csokoládé, kék, vagy lila alapú lesz. De erről részletesebben a "D" lókusznál írok.